Nasi eksperci są gotowi Ci pomóc!

Masz jakieś szczególne pytanie dotyczące naszych produktów? Jesteś ciekawy oferowanych przez nas rozwiązań lub chcesz od razu poprosić o wycenę? Chętnie Ci pomożemy.

Połączmy się!
Zadzwoń do nas lub napisz.

Jak produkujemy nierdzewne zbiorniki przemysłowe dla mleczarstwa?

Nasi eksperci przybliżają temat nierdzewnych zbiorników na mleko, w tym zbiorników na serwatkę. Anastasia i Szymon, inżynierowie Gpi Poland opowiadają, jakie normy musi spełniać zbiornik mleczarski.

Zbiornik ze stali nierdzewnej w branży spożywczej

Ze względu na fakt, że produkt wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, zbiornik musi być zaprojektowany zgodnie z restrykcyjnymi wymogami EHEDG (The European Hygienic Engineering & Design Group).

Zbiornik na serwatkę, czy na inne produkty mleczarskie projektowany jest tak, aby był odporny na działanie produktu, różnice temperatur, ciśnienia oraz środków czyszczących i korozję.  W tym celu stosowana jest stal typu 1.4404 oraz uszczelki EPDM. Co więcej, każda powierzchnia zbiornika musi być wykonana ze spadkiem minimum 3° w kierunku odpływu, w celu spływania produktu, stąd też wszystkie elementy płaskie poziome chowane są w izolacji. Śruby, łożyska oraz sprężyny są elementami, które nie znajdują się wewnątrz zbiornika, ponieważ, nie mogą być w kontakcie z produktem. Istotne są również krawędzie zbiornika, wyszlifowane i zaokrąglone promieniem o wartości minimum 3 mm. W Gpi stosujemy przyłącza typu Varivent wspawane równolegle z kątem spadku na dennicach. Na etapie projektowania sprawdzane są również materiały produkcyjne pod kątem spełnienia odpowiednich certyfikatów, takich jak FDA lub EC1935/2004. Co istotne, cała powierzchnia zbiornika jest wytrawiona i pasywowana.

Izolacja nierdzewnych zbiorników na mleko

Izolacja zbiorników na mleko, jogurt, kefir czy właśnie serwatkę nie zawiera chlorków i musi być zabezpieczona przed zmoczeniem. W trakcie produkcji zbiornik ze stali nierdzewnej pokryty zostaje wełną o grubości 120 mm, w celu zachowania odpowiedniej temperatury produktu oraz by zminimalizować utratę ciepła.

Kolejną operacją dokonywaną w trakcie produkcji jest izolacja blachą trapezową, co służy ochronie całego zbiornika. Przy zbiorniku tego typu montowana jest również instalacja CIP, co daje możliwość automatycznego czyszczenia, bez konieczności demontażu innych elementów.

Więcej o izolacji zbiorników przeczytasz tutaj.

Testy zbiorników dla przemysłu spożywczego

W Gpi zbiornik na serwatkę zostaje poddany odpowiednim testom. Pierwszym z nich jest kontrola wizualna spawów – EN ISO 17637 oraz EN ISO 5817, która pozwala na ocenę właściwości złączy zbiornika. Wielkość złączy ma znaczący wpływ na wytrzymałość zbiornika oraz w spełnieniu wszystkich wymagań konstrukcyjnych zawartych w projekcie technicznym. Co istotne, spoiny muszą być wykonywane przez spawaczy, posiadający odpowiednie kwalifikacje typu EN 9606-1 / EN 14732. W kolejnym etapie zastosowana jest kontrola wizualna i wymiarowa zbiornika, której głównym zadaniem jest zmierzenie, porównanie i zbadanie, czy zbiornik zgadza się z charakterystyką występującą na rysunku technicznym.

Zbiornik z mieszadłem i pomiar chropowatości spoin

Ze względu na to, że zbiornik przeznaczony jest dla sektora spożywczego, jego higieniczne wykończenie odgrywa ważną rolę jeśli chodzi o bezpieczeństwo i eliminację namnażania się  mikroorganizmów, dlatego też ilość spoin zredukowana jest do niezbędnego minimum. Istotny jest pomiar chropowatości spoin wynoszący w standardzie Ra ≤ 0,8 μm. Oprócz tego specjaliści dokonują krótkookresowego testu mieszadła, który polega na obserwacji występujących wibracji i na sprawdzaniu, czy nie dochodzi do serii otarć o inne elementy. Prędkość, z jaką obraca się mieszadło, zależna jest od ilości produktu np. serwatki,  znajdującego się w zbiorniku. W tego typu zbiornikach stosowane są mieszadła magnetyczne, które wykorzystywane są do bezkontaktowego mieszania cieczy i spełniają wymagania EHEDG.

Dowiedź się więcej na temat mieszalników nierdzewnych.

Test ryboflawinowy

Ostatnim z testów jest test ryboflawinowy, polegający na sprawdzeniu poziomu skuteczności wymywania produktu ze ścian zbiornika i punktów kontrolnych takich jak włazy, króćce przyłączeniowe, głowice myjące czy dennice. Płyn ryboflawinowy przy użyciu lampy UV wskazuje miejsca, które ewentualnie poprawić. Dodatkowo zbiornik jest zaopatrzony w czujniki pozwalające na monitorowanie wszystkich parametrów krytycznych do utrzymania odpowiedniej struktury mikrobiologicznej, takich jak miernik niskiego oraz wysokiego poziomu substancji, czujnik temperatury i ciśnienia.

Produkcja zbiorników to odpowiedzialność

Jako producent zbiorników ze stali nierdzewnej dla mleczarstwa przestrzegamy rygorystycznych standardów, jakie obowiązują w szeroko pojętej branży spożywczej. Nasi konstruktorzy wiedzą, że najmniejszy szczegół w zbiorniku może mieć ogromny wpływ na produkt końcowy i bezpieczeństwo konsumenta. Zbiorniki do fermentacji, pasteryzacji czy magazynowania półproduktów są zaprojektowane z najlepszych materiałów. W Gpi ufamy stali szlachetnej i ją rekomendujemy świadomym producentom i przetwórcom mleka.